منتور چه کسی است؟ مِنتی چطور؟

وقتی می‌گوییم منتور، منظور کسی است که دانش خود را با فردی که تجربهٔ کمتری دارا است به اشتراک می‌گذارد، به سادگی می‌توان حدس زد که مِنتی (Mentee) به چه کسی گفته می‌شود. به عبارتی، مِنتی همان فردی است که نیازمند راهنمایی‌ها، دستورالعمل‌ها و توصیه‌های منتور است.

بیل گیتس هم منتور داشته است! ماچطور؟

بیگ گیتس در دنیای فناوری فرد نام‌آشنایی است و نیاز به توضیح نیست که وی زمانی به عنوان پول‌دارترین فرد روی کرهٔ زمین قلمداد می‌شد (البته حتی اگر در حال حاضر چنین صفتی به وی اطلاق نگردد، او کماکان یکی از پول‌دارترین‌ افراد است.) جالب است بدانید که هم‌بنیان‌گذار کمپانی مایکروسافت در زندگی حرفه‌ای خود منتوری داشته است به نام Warren Buffett که از قضا ایشان هم یکی از افراد بسیار موفق در حوزهٔ کسب‌وکار در دنیا است.

با این تفاسیر، می‌توان گفت که برخورداری از منتور (مربی یا راهنما) نه تنها نقطه ضعف محسوب نمی‌گردد، بلکه این قضیه به حدی در فضای کسب‌وکار حائز اهمیت است که شاید بتوان گفت داشتن منتور به نوعی نشان‌دهندهٔ نگاه حرفه‌ای منتی (شاگر یا راهنمایی‌گیرنده) است اما در عین حال توجه داشته باشیم که معیارهای زیادی برای انتخاب یک منتور خوب وجود دارد که در ادامه بیشتر پیرامون این مسئله صحبت خواهیم کرد.

بزرگ‌ترین مزیت داشتن یک منتور در مسیر یادگیری موقعیت های شغلی مهندس بیگ دیتا، داشتن کسی است که به عنوان یک همراه  می‌توانیم از او سوالات‌مان را بپرسیم و با او مشورت کنیم و از تجارب او استفاده کنیم. یک فرد علاقه مند به یادگیری فیلد مهندسی بیگ دیتا، اگر منتور داشته باشد، مشاوره‌‍‌های بیشتر و دقیق‌تری دریافت خواهد کرد. مزیت حضور منتور به منظور یادگیری این فیلد علاوه بر همراهی در مسیر این است که اکوسیستم، معماری، مسائل، موضوعات پیچیده‌ و ابزارهای این کسب و کار را که افراد عادی و فاقد تجربه کافی قادر به حل آن نیستند یا آن را نمی‌شناسند، را می شناسد و در انتخاب مسیر کمک شایانی می کند.

مزایای منتورینگ

 • سوال پرسیدن و مشورت گرفتن
 • ارتقای مهارت‌های کلیدی
 • گسترش شبکه ارتباطی
 • یک رابطه‌ طولانی مدت مفید
 •  اطمینان به تصمیم‌گیری‌های بهتر
 • حفظ آمادگی برای رویارویی با چالش‌ها

منتور برای شما چه کار می کند؟

 • شما را در مسیر درست هدایت می کند
 • باید صداقت داشته باشد
 • باید دید همه‌جانبه داشته باشد
 • اشتباهات را گوشزد می کند
 • الهام‌بخش شما است
 • مسیر و مقصد نهایی را برای شما به تصویر می کشد.
 • برای شما نقشه راه یادگیری ترسیم می کند.

علاقه مندان به یادگیری و کسب دانش تخصصی در حوزه بیگ دیتا که آشنایی مقدماتی با علوم کامپیوتر دارند، از پشتوانه زبان انگلیسی خوبی برخوردارند و به صورت هدفمند، با همَّت، تلاش و پشتکار قصد دارند در آینده در جایگاه شغلی مهندس داده و بیگ دیتا مشغول به کار شده، در پروژه های واقعی مشارکت کرده و کسب در آمد کنند می توانند از مشاوره، آموزش و منتورینگ در این جاده طولانی بهره مند شوند. روشن است لازمه حضور و ماندگاری در این مسیر توکل به خداوند متعال، داشتن صبر و استقامت و یادگیری مداوم است. بدین منظور می توانید از طریق شماره تماس ذیل با من در تماس باشید. برای آشنایی بیشتر با بنده هم می تونید صفحه دیار آشنایی و لینکدین من رو ملاحظه کنید. برای اطلاع از برگزاری یا درخواست کارگاه های آموزشی می تونید اینجا رو یه چک کنید.

مدارک مرتبط با بیگ دیتا و علوم داده  

هرچند مَدرک به تنهایی مهم نیست اما کسب این مدارک از دوره های معتبر دانشگاه های برتر دنیا که بعضی هاشون جزو 10 دانشگاه برتر دنیا هستند کار آسونی نیست و زحمت، رنج و زمان زیادی می بره. گاها بعضی از دوره ها نزدیک به چندین ماه زمان می بره که شخص به صورت عمیق اونا رو یاد بگیره و به کار ببنده. این وسط دانش زبان انگلیسی بسیار اهمیت داره چون تمام صحبت های اساتید، آموزش ها، آزمون ها و تکالیف به زبان انگلیسی هست. چون من از 9 سالگی شروع کردم به یادگیری زبان و کلاس می رفتم مسیر روون ترم شده بود برام. یه سری از مدارکی از دوره های معتبر دانشگاه های دنیا تونستم با موفقیت کسب کنم رو اینجا قرار میدم تا بیشتر از علاقه مندی هام مطلع بشین. یه مساله دیگه اینکه این مدارک لینک تاییدیه آنلاین دارن، برای اینکه جایی که میرین پیگیر کار یا بحثای آکادمیک میشین. من لینک معتبر از خود Coursera که مجری برگزاری این دوره هاست رو روی عنوان هر دوره ای که رفتم قرار دادم.

دوره Foundations for Big Data Analysis with SQL از کمپانی Cloudera 

دوره Natural Language Processing in TensorFlow