متاورس و هوش مصنوعی

مقدمه

این روزها سوال خیلی از افراد این هستش که این متاورس چی هستش که اینقدر سر و صدا تو دنیا به پا کرده؟

کاربردهای هوش مصنوعی در عصر حاضر بسیار  ملموس تر از آن چیزی است که گمان می‌کنید. کافی است بدانید که بسیاری از کمپانی های مطرح در جهان، سعی در هوشمندسازی کسب و کارشان استفاده از هوش مصنوعی هستند.

متاورس این روزها سیل وسیعی از علاقه‌مندان به تکنولوژی را سرگرم خود کرده است. این فناوری شبیه بسیاری دیگر از مفاهیم تکنولوژی دیگر، در ابتدا در حد یک رؤیاپردازی در ذهن چند نویسنده و فیلمساز بوده که اخیراً به مرحله عملیاتی رسیده است. (Metaverse)  یک واژه‌ مرکب متشکل از Meta به معنی فراتر و Verse به معنی برتر هستش و بر همین اساس می تونیم این کلمه رو جهان برتر یا برتر از جهان عنوان کنیم. اماا چه دنیایی؟ دنیایی که محدودیت‌های فعلی دنیای فیزیکی را حذف می کند و شاید نسخه‌ای از مدینه فاضله موردعلاقه نسل انسان باشد.

آشنایی با متاورس

متاورس یک دنیای مجازی تعاملی است که در آن، کاربران می‌توانند فعالیت‌های متنوعی داشته باشند. در واقع متاورس یک جهان دیجیتالی را توصیف می‌کند که در واقع فراتر از دنیای فعلی ماست. در این دنیای مجازی، کاربران می‌توانند ضمن انجام فعالیت های متنوع با هم تعامل داشته باشند، و فعالیت‌هایی را مثل دنیای واقعی کنونی تجربه کنند. در دنیای متاورس کاربران می توانند با اشیاء دیجیتال سه بعدی و آواتار های مجازی سه بعدی یکدیگر را به نحو پیچیده ای که دنیای واقعی را تقلید می کنند، تعامل داشته باشند. ایده متاورس دارای پتانسیل باورنکردنی است و رویکردی کاملاً جدید برای تعامل و ارتباط انسانی ارائه می دهد. تغییر اخیر نام شرکت فیس‌بوک به متا، گواه دوراندیشی و بینش این شرکت است که متاورس اینترنت را در سال‌های آینده شکل خواهد داد.

متا به سرعت در حال حرکت است، به لطف فناوری واقعیت افزوده و یک کلیپ ویدیویی پیشرفت شگفت‌انگیز شرکت را با استفاده از فناوری دستکش لمسی نشان می‌دهد که به کاربر اجازه می‌دهد حس لامسه را در دنیای مجازی تجربه کند و نسخه ی نمایشی نشان می‌دهد که کاربران در دنیای مجازی تعامل دارند.

شاید برای شما هم جالب باشد ارتباط متاورس و هوش مصنوعی یک انقلاب بزرگ در دنیای ارزهای دیجیتال به وجود می‌آورد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که متاورس و هوش مصنوعی را می‌توان آینده اینترنت دانست!

متاورس و اینترنت

متاورس به هیچ وجه در حال رقابت با اینترنت نیست بلکه بر اساس و شالوده اینترنت بنا شده‌است و پیشرفت‌های بسیار زیاد اینترنت به شرکت‌هایی که در زمینه توسعه متاورس فعالیت می‌کنند کمک شایانی خواهدکرد.

آواتارهای دقیق مثل خودمان

در آینده ای نزدیک، همگی درک خواهند کرد که متاورس تا چه حد به سوی تجربیات همه‌جانبه در محیط‌های مجازی فوق واقعی پر از آواتارهایی که دقیقا شبیه ما هستند، توسعه خواهد یافت. در واقع متاورس یک نسخه کامل از اینترنت نسل جدید یعنی نسل 3.0 با ویژگی‌های تعاملی با استفاده از فناوری‌های واقعیت مجازی ، واقعیت افزوده، گرافیک سه‌بعدی، NFT، بلاکچین، سنسورهای پوشیدنی و هوش مصنوعی خواهد بود.

وقتی هوش مصنوعی سازنده ی هوش مصنوعی خواهد بود!

هوش مصنوعی متا، یک سیستم هوش مصنوعی تلقی می شود که می تواند به طور اتومات از داده های تمرینی آموزش می بیند یا با کمترین نظارت مهندسان با سرعت بالا با محیط های جدید خود را وفق می دهد. همانطور که مستحضر هستید، پدیده دیپ لرنینگ موفقیت زیادی کسب کرد و بر این اساس، برنامه‌های کاربردی متعددی از جمله ربات های نرم افزاری، سخت افزاری، پهپادهای هوشمند و خودروهای هوشمند خودران تولید شده است. با این حال، بسیاری از مهندسان ارشد هوش مصنوعی باید زمان زیادی را صرف طراحی، کدنویسی و تمرین مثمرثمر مدل‌های دیپ لرنینگ کنند.

پروژه هوش مصنوعی متا

در فاز توسعه سیستم هوش مصنوعی متا 3 بخش کلیدی است:

  1. ایجاد اینترفیس هوش مصنوعی متا،
  2. توسعه بنیادین الگوریتم‌های پایه ای
  3. و طراحی زیرساخت خوشه‌ محور بر بستر پردازنده های قدرتمند گرافیکی

در فاز نخست، ابتدا یک اینترفیس برای نمایش اطلاعات متنوع در مورد فرآیند سیستم به کاربران و همچنین دریافت داده ها می سازیم. در ادامه رابط هایی را برای آزمون مدل های تولیدی و توزیع آنها در خوشه طراحی می کنیم.

در فاز دوم، 2 نوع الگوریتم بنیادین برای اجرای فرآیند اتومیشن پیاده سازی خواهد شد. اولی تکنولوژی است که به طور اتوماتیک بهترین ساختار شبکه نئورال را به منظور آموزش دیتاست ها پیدا می کند. همچنان سعی می شود روشی پیاده سازی گردد که بتواند ماژول های از پیش تعریف شده را نه فقط در شبکه ها، بلکه در کل استراکچر شبکه های عصبی جستجو کند. دومی انتخاب اتوماتیک هایپرپارامترهای مورد استفاده در ماشین لرنینگ می باشد. بوسیله انتخاب اتوماتیک هایپرپارامترها، سرویس هایی طراحی می گردد تا مدل‌هایی شود که بتوانند طبق درخواست کاربران به طور موثری عمل کنند و در عین حال زحمت بکارگیری نیروی انسانی را در امر تنظیم هایپرپارامترها کاهش دهیم.

در فاز پایانی به منظور پیاده سازی الگوریتم ها، طراحی زیرساخت خوشه‌ محور بر بستر پردازنده های قدرتمند گرافیکی در دستور کار قرار می گیرد تا فرآیند یادگیری مدلها و موازی سازی فرآیند جستجو بطور کامل و موثر انجام گردد.

نتیجه گیری

از آنجایی که هوش مصنوعی متا می تواند به عنوان یک ابزار اتوماتیک فوق العاده ایفای نقش کند، می توان از آن در پروژه های مختلف مرتبط با دیپ لرنینگ بهره برد. علاوه بر این، در این دنیای هوشمند کنونی، درخواست کاربران برای پردازش داده های حجیم بطور فزاینده ای در حال رشد است. با این حجم از رشد، هوش مصنوعی متادر آینده ای نقش موثری در دنیای آیتی خواهد داشت.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید